Food Spending During Covid

post by jefftk (jkaufman) · 2020-08-01T17:10:07.739Z · score: 10 (2 votes) · LW · GW · 10 comments

Our house has shared groceries, and in my most recent reconcile I saw that our spending is up quite a bit relative to this time last year. In 2019, April through July, our monthly spending per person was $172, while in 2020 it was $303. In the big picture this is due to the pandemic, but I'm not sure which factors are responsible for most of the change. Some ideas:

It's very noisy, but here's a chart showing our historical food spending. It's a 90 day running average, so the recent rising slope is mostly the step-change of our newer more expensive situation being smeared over a longer period.

10 comments

Comments sorted by top scores.

comment by carolyn · 2020-08-21T17:48:27.001Z · score: 4 (3 votes) · LW(p) · GW(p)

Are you all maybe storing more dry goods? Our spending on groceries doubled in the first three months of lockdown, but is only about 1.5x over March-July of last year (partly because we do eat at restaurants), and part of that is that we've been buying things much more in bulk (to avoid delivery fees/delays and because sometimes that's all you can find). That will pay off over time, but it's just starting and we're definitely carrying more "inventory" right now than usual. (We count paper products/aluminum foil/etc in groceries, and it's an especially strong effect in that sub-category).

Also, are people treating themselves to more expensive ingredients more often, to make up for other luxuries they can't have during COVID? We've been buying fancier ingredients and making more treat foods partly because we can't get them at restaurants and partly because it's a nice COVID-safe fun activity. Relatedly, there are some things I'm making from scratch for fun/to have fresh without frequent deliveries, like breads and ginger beer, that are surprisingly often more expensive to make from scratch than just to buy commercially (and that difference should really be chalked up to an "entertainment" budget, not groceries)

comment by jefftk (jkaufman) · 2020-08-21T19:40:23.898Z · score: 2 (1 votes) · LW(p) · GW(p)

I don't think we're stocking up more now than we were before: we already had an approach of stocking up non-perishables pretty substantially, and while we ran our stocks down a bit in the first couple months of the lockdown we've since replenished back to approximately where we were.

I'm quite surprised that you've found making bread and ginger beer at home to be more expensive than buying them. Bread, for example, is essentially flour, water, yeast, and salt. That should come to 30¢-70¢/lb, depending on how cheaply you can get flour, while commercially produced bread is typically twice that.

comment by Viliam · 2020-08-02T19:58:18.603Z · score: 4 (2 votes) · LW(p) · GW(p)
The house grocery budget won't count a restaurant meal, but it will count the food you eat at home because you didn't go out to eat.

I didn't run the numbers, but I believe that the total "house grocery budget + restaurant means" is much lower these days for me. Like, instead of eating alone in the restaurant for 5 €, I can cook for my entire family for 2-3 €. The total savings are not this dramatic, because only the cooked meals are cheaper; things like cheese and chocolate cost the same as before.

It is interesting when I look at costs of individual food items. Things that I eat in order to not be hungry, most of them are quite cheap (if I cook them at home). Things that I eat only because they taste good, they actually make most of the budget. Eating outside home means everything tastes very good, and everything is expensive.

Looking from the opposite perspective: if instead of going to restaurants you start to eat at home, you may or may not save lots of money, depending on how much you cook.

comment by jefftk (jkaufman) · 2020-08-02T21:39:11.955Z · score: 4 (2 votes) · LW(p) · GW(p)

In our case, some of our housemates were eating out reasonably often but our family wasn't. I think my wife and I ate at a restaurant we paid for maybe twice a year on average?

comment by jefftk (jkaufman) · 2020-08-02T22:24:26.587Z · score: 2 (1 votes) · LW(p) · GW(p)

Not trying to count things like when my work brought my team out for a celebratory lunch, on the company card. since the not eating at restaurants is mostly about us trying to save money.

comment by adamzerner · 2020-08-01T19:25:16.242Z · score: 2 (1 votes) · LW(p) · GW(p)

I made this spreadsheet to show the cost and nutrition content per 500 calories of different ingredients if anyone is interested. Eg. brown rice costs $0.29/500 calories and has 8.82 grams of protein per 500 calories.

comment by jefftk (jkaufman) · 2020-08-02T01:35:38.969Z · score: 4 (2 votes) · LW(p) · GW(p)

People don't just need protein, we need some amount of overall protein and separately sufficient amounts of individual proteins. When people try to optimize for spending as little as possible on food, and get most of their protein from carbohydrates, it's common to have trouble getting enough lysine. If you do the numbers on lysine I think you're likely to find that adding some beans to your mix makes a lot of sense.

comment by Mary Chernyshenko (mary-chernyshenko) · 2020-08-21T19:22:32.891Z · score: 1 (1 votes) · LW(p) · GW(p)

Maybe it's comprised of small distinct adjustments.

These times, it takes me a conscious effort to go looking for more options to make our meals more variable (by June they had become simply boring). When I see several cheeses, it kind of drives home that there doesn't have to be Only One. Overall, buying different things online caused our food spendings to fluctuate, but now I expect them to even out.

comment by remizidae · 2020-08-01T20:33:09.950Z · score: 1 (1 votes) · LW(p) · GW(p)

When I ran the numbers for my two-person household, I found that our pre-covid spending averaged $348 for groceries and $62 for gas. Post-covid, we’re at $387 for groceries and $23 for gas—coincidentially the same total! $300 per person just for groceries sounds really high. I don’t know if you’re interested in saving money, but if so there’s a lot of fat to cut there.

comment by jefftk (jkaufman) · 2020-08-02T01:39:46.312Z · score: 4 (2 votes) · LW(p) · GW(p)

Does your $387 ($194/person) include the costs of delivery?

Back of the envelope, I think the risk of getting covid via going into stores is high enough that delivery is worth it.